Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti akademik litseyida joriy yilning 4-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 33 yilligiga bagʻishlangan maʼnaviy-maʼrifiy tadbir boʻlib oʻtdi. Tadbirning asosiy maqsadi — oʻquvchilar ongida Konstitutsiyaning jamiyat va davlat hayotidagi oʻrni, unda belgilangan demokratik tamoyillar, inson huquq va erkinliklarining ustuvorligi borasida chuqur tushuncha va hurmat tuygʻusini shakllantirishdan iborat boʻldi.
Tadbirni akademik litsey ijrochi direktori O.Mannopova ochib berdi va JIDU “Xalqaro huquq” fakulteti dekani, yuridik fanlar nomzodi, dotsent, huquq ustuvorligi bo'yicha xalqaro ekspert Serikbek Muratayev, Oʻzbekiston Respublikasi milliy axborot agentligi bosh direktori birinchi oʻrinbosari, huquqshunos Xushnudbek Xudoyberdiyev ishtirok etib Konstitutsiyaning mazmun mohiyati, ijtimoiy va siyosiy oʼrni, qonun ustuvorligini taʼminlash taʼminlash boʼyicha maʼruza qildi hamda o‘quvchilarni qiziqtirgan savollarga javob berdi.
Shuningdek tadbirda akademik litsey oʼquvchilari va Oʼzbekiston davlat konservatoriaysi talabalari tomonidan tayyorlangan sahna koʼrinishlari, sheʼrlar, musiqiy chiqishlar namoyish etildi.

4 декабря текущего года, в Академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии состоялось духовно-просветительское мероприятие, посвященное 33-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан. Основной целью мероприятия было формирование в сознании учащихся глубокого понимания и чувства уважения к роли Конституции в жизни общества и государства, закрепленным в ней демократическим принципам и приоритету прав и свобод человека.
Мероприятие открыла исполнительный директор академического лицея О. Маннопова. Также в мероприятии приняли участие: декан факультета «Международное право» УМЭД, кандидат юридических наук, доцент, международный эксперт по верховенству права Серикбек Муратаев, а также первый заместитель генерального директора Национального информационного агентства Республики Узбекистан, юрист Хушнуд Худойбердиев. Они выступили с докладами о содержании и сути Конституции, ее социальной и политической роли, а также об обеспечении верховенства закона, и ответили на вопросы учащихся.
Кроме того, в ходе мероприятия были представлены сценки, стихи и музыкальные номера, подготовленные учащимися академического лицея и студентами Государственной консерватории Узбекистана.