2024 yil 3-dekabr kuni JIDU akademik litseyining Kareliya amaliy fanlar universiteti bilan qo'shma dastur doirasida tahsil olayotgan o'quvchilari Finlyandiyaning Joensuu shahrida joylashgan ushbu universitet kampusiga tashrif buyurdilar.
Tashrif chog'ida Kareliya amaliy fanlar universiteti rektori Petri Raivo, ta'lim yo'nalishi dekani Risto Salminen va bosh mutaxassis Mervi Heikkinen o'quvchilarga IT, xalqaro biznes, sanoat menejmenti yo'nalishlari haqida taqdimot o'tkazdilar.
Shu bilan birgalikda o'quvchilar universitet kampuslarini borib ko‘rdilar, ishlab chiqarish muhandislik laboratoriyasida universitet imkoniyatlari bilan yaqindan tanishdilar, o'zlarini qiziqtirgan savollariga javob oldilar.
Shuningdek tashrif chog'ida JIDU akademik litsey direktori O.S.Mannopova va Koreliya amaliy fanlar universiteti rektori, prof. Petri Raivo hamkorlik doirasida amalga oshiriladigan istiqbolli rejalar haqida muzokaralar olib bordilar.

3 декабря 2024 г. учащиеся академического лицея УМЭД, проходящие обучение в рамках совместной программы с Карельским университетом прикладных наук, посетили этот университет, расположенный в Йоэнсуу.
В ходе визита ректор Карельского университета прикладных наук Петри Райво, декан по вопросу образования Ристо Сальминен и главный специалист Мерви Хейккинен выступили перед учащимися с презентацией по направлениям ИТ, международный бизнес и промышленный менеджмент.
Вместе с этим для учащихся лицея была организована экскурсия по университетским кампусам, где они имели возможность ознакомиться с производственной инженерной лабораторией университета, получить ответы на интересующие их вопросы.
Также в ходе визита директор академического лицея УМЭД О.С.Маннопова и ректор Карельского университетом прикладных наук П.Райво провели переговоры по перспективным направлениям сотрудничества