Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Iqtidorli oʻquvchilar oʻrtasida fan olimpiadalarini oʻtkazish tizimini takomillashtirish hamda xorijiy tillarni oʻqitish boʻyicha eng yaxshi maktabni aniqlash tizimini joriy etish toʻgʻrisida” qaroriga muvofiq 2024-yil 25-noyabr - 4-dekabr kunlari umumiy oʻrta ta’lim tashkilotlari, akademik litsey va kasb-hunar maktablari oʻquvchilari oʻrtasida oʻtkazilgan Asosiy olimpiadaning III (Toshkent shahar) bosqichida JIDU akademik litseyi oʻquvchilari ham munosib ishtirok etishdi.
Akademik litsey oʻquvchilaridan 6 nafari ushbu bosqichda faxrli oʻrinlarni qoʻlga kiritdilar, bularning 3 nafari IV (Respublika) bosqichida qatnashish huquqiga ega boʻldilar. Shu munosabat bilan 2024-yilning 13-dekabr kuni JIDU kinozalida fan olimpiadalari sovrindorlarini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Tadbir davomida II-kurs AFR2-23 guruhi oʻquvchisi Rahimova Mohinur (ingliz tili, II-oʻrin) II-kurs AFR1-23 guruhi oʻquvchisi Zaripov Latif (nemis tili, III-oʻrin), II-kurs IG1-23 guruhi oʻquvchisi Axmedjanov Iskandar (tarix, III-oʻrin), I-kurs IG2-24 guruhi oʻquvchisi Zulxanov Asilbek (huquqshunoslik, I-oʻrin), I-kurs IG1-24 guruhi oʻquvchisi Iskandarova Ruhshona (tarix, III-oʻrin), I-kurs IG1-24 guruhi oʻquvchisi Ergashev Firdavs (tarix, II-oʻrin) akademik litsey rahbariyati tomonidan faxriy yorliqlar bilan taqdirlandilar.

Победители предметных олимпиад награждены
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О совершенствовании системы проведения предметных олимпиад среди одаренных учащихся и внедрении системы определения лучшей школы по преподаванию иностранных языков»,  с 25 ноября по 4 декабря 2024 года учащиеся академического лицея УМЭД наряду со своими сверстниками из других академических лицеев и профессиональных  школ приняли участие в III этапе Олимпиады (г. Ташкент).
По итогам 6 учащихся академического лицея заняли почетные места на данном этапе, 3 из них получили право участвовать в IV (Республиканском) этапе.
В связи с этим 13 декабря 2024 года в кинозале УМЭД состоялась церемония награждения победителей предметных олимпиад.
В ходе мероприятия учащаяся AFR2-23 группы II курса Рахимова Мохинур (английский язык, II место) учащийся AFR1-23 группы II курса Зарипов Латиф (немецкий язык, III место), учащийся IG1-23 группы II курса Ахмеджанов Искандар (история, III место), учащийся IG2-24 группы I курса Зулханов Асылбек (правоведение, I место), учащаяся IG1-24 группы I курса Искандарова Рухшона (история, III место), учащийся IG1-24 группы I курса Эргашев Фирдавс (история, II место) были награждены руководством академического лицея почетными грамотами.