2025-yil 14-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Аkademik litseyi o’quvchilari uchun navbatdagi «Diplomatik mahorat darslari» tashkil qilindi.
Tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xalqaro munosabatlar kafedrasi dotsenti Adham Rasulov maʼruza bilan qatnashib, o‘quvchilarga mustaqil O’zbekiston diplomatiyasining rivoji, davlat protokoli xizmatining shakllanishi, mamlakat tashqi siyosatini amalga oshirishda diplomatlarning ro’li hususida ma’lumot berdi. Asosiy e’tibor davlat rahbarlari ishtirokidagi tashriflar va katta siyosiy tadbirlarni tashkil qilishda protocol xizmatining rolini yoritishga qaratildi. Mavzuga oid videolavhalar namoyish qilindi.

Diplomatic Masterclass
On February 14, 2025, the Academic Lyceum of the University of World Economy and Diplomacy hosted another session of the “Diplomatic Masterclass” for its students.
The event featured a lecture by Adham Rasulov, Associate Professor at the Department of International Relations at the University of World Economy and Diplomacy. He provided students with valuable insights into the development of Uzbekistan’s diplomacy, the formation of the state protocol service, and the role of diplomats in implementing the country’s foreign policy.
Particular attention was given to the importance of protocol services in organizing high-level visits and major political events involving state leaders. The session also included video clips relevant to the topic.
During the meeting, students had the opportunity to ask questions of interest and receive comprehensive answers.