2025-yil 21-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Аkademik litseyida o'zbek adabiyotining yirik namoyandalaridan biri, shoir, adib, olim, sarkarda, yirik davlat arbobi Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 542-yilligiga bag‘ishlangan «Bobur merosi – bebaho xazina» mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda O’zbekiston Fanlar akademiyasi O'zbek tili, adabiyoti va folklori instituti katta ilmiy xodimi, filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori A.Eshniyazova, Boburiylar avlodi namoyandasi Z.Mavlanov, JIDU rahbariyati ishtirok etishdi.
So‘zga chiqqanlar buyuk shoir hayoti, ijodi, yirik davlat arbobi sifatidagi olib borgan siyosati, bunyodkorlik ishlari toʻgʻrisida o‘quvchilarga atroflicha ma’lumot berishdi. Asosiy e’tibor Bobur ijodiy merosining yoshlar uchun tarbiyaviy ahamiyatini yoritishga qaratidi.
O‘quvchi yoshlar tomonidan Bobur ijodidan g‘azallar oʻqildi, adib hayoti va ijodini aks ettiruvchi sahna koʻrinishlari namoyish etildi, milliy raqs va qo‘shiqlar ijro qilindi. Ayniqsa mahorat bilan ijro etilgan Bobur va Xonzoda monologi ishtirokchilarning olqishlariga sazovor boʻlib, katta taʼsurot qoldirdi.

Наследие Бабура - бесценное сокровище
21 февраля 2025 года в Академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии состоялась научно-просветительская конференция на тему «Наследие Бабура - бесценное сокровище», посвященная 542-летию со дня рождения Захириддина Мухаммада Бабура, одного из крупнейших представителей узбекской литературы, поэта, писателя, ученого, полководца, крупного государственного деятеля.
В мероприятии приняли участие старший научный сотрудник Института узбекского языка, литературы и фольклора Академии наук Узбекистана, доктор философии по филологическим наукам А.Эшниязова, потомок династии Бабуридов З.Мавланов, администрация университета.
Выступившие на конференции подробно рассказали читателям о жизни великого поэта, его творчестве, политике и созидательной деятельности в качестве крупного государственного деятеля. Основной упор был сделан на освещение просветительско-воспитательного значения  наследия Бабура для подрастающего поколения.
Юные участники конференции читали произведения Бабура, ставили небольшие театральные представления, отражающие жизнь и творчество писателя, исполняли национальные танцы и песни. Особенно на зрителей произвело неизгладимое впечатление монолог между Бабуром и Ханзодой, мастерски исполненный учащимися лицея.