2025-yil 26-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Xalqaro Nordik universiteti hamda JIDU akademik litseyi hamkorligida tashkil qilingan bilan qoʻshma dastur oʻquvchilariga sertifikatlar topshirish marosimi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda JIDU akademik ishlar boʻyicha birinchi prorektori Akrom Umarov, Xalqaro Nordik universiteti rektori Sherzod Mustafakulov, akademik litsey rahbariyati, o‘qituvchi va o‘quvchilari ishtirok etdilar.
Tadbirda soʻzga chiqqanlar Finlyandiyaning Kareliya amaliy fanlar universiteti, Nordik xalqaro universiteti va akademik litsey oʻrtasida qoʻshma taʼlim dasturi muvaffaqiyatli davom etayotganligini, bugungi tadbir mazkur hamkorlikning birinchi amaliy mahsuli ekanligini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Shundan soʻng Xalqaro Nordik universiteti bilan qoʻshma dastur asosida tahsil olgan 31 akademik litsey oʻquvchisiga tantanali ravishda sertifikatlar topshirildi, shundan fanlarni oʻzlashtirish koʻrsatkichi boʻyicha yuqori ball olgan 9 nafar oʻquvchi Xalqaro Nordik universitetining 2-kursida oʻqishni davom ettirish huquqini qoʻlga kiritdilar.

On March 26, 2025, the Hall of Activists at the University of World Economy and Diplomacy (UWED) hosted a Certificate Award Ceremony for students of the UWED Academic Lyceum who completed the Joint program at the International Nordic University.
The event was attended by Akrom Umarov, First Pro-Rector for Academic Affairs at UWED; Sherzod Mustafakulov, Rector of the International Nordic University; leadership of the Academic Lyceum; and faculty members as well as students.
Speakers at the event noted with deep satisfaction the successful continuation of the joint educational program between the Karelia University of Applied Sciences (Finland), the International Nordic University, and the Academic Lyceum. They emphasized that the Certificate Award Ceremony marked the first tangible result of this fruitful collaboration.
Following the speeches, certificates were presented to 31 Academic Lyceum students who completed the joint program at the International Nordic University. Among these graduates, nine students with high academic achievement earned the right to continue their studies in the second year at the International Nordic University.
During the event, a concert program prepared by the International Nordic University was presented to the audience.