Zamonaviy texnologiyalar yordamida chet tillarini o‘qitish – davr talabi
2025-yil 19-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti akademik litseyida "Sun'iy intellekt va raqamli inqilob davridagi til o'qitish taraqqiyoti" mavzusida Respublika  ilmiy-amaliy seminari bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda Toshkent shahrida faoliyat yuritayotgan o‘rta maxsus va professional ta'lim muassasalarining malakali o‘qituvchilari, mutaxassislar hamda sohaga oid yetuk ekspertlar  ishtirok etdilar. Seminar ishida respublikamizning turli viloyatlarida faoliyat ko‘rsatayotgan o‘rta maxsus va professional ta'lim muassasalari vakillari ham on-line  shaklda qatnashdilar.
Seminarning asosiy maqsadi – sun’iy intellekt texnologiyalari va raqamli vositalarning til o‘qitish jarayoniga ta’siri, ulardan samarali foydalanish usullari, zamonaviy innovatsion yondashuvlarni muhokama qilishdan iborat bo‘ldi.
Tadbir doirasida interaktiv taqdimotlar, fikr almashuvlar va ochiq muhokamalar tashkil etildi.    Ishtirokchilar tomonidan zamonaviy texnologiyalar yordamida chet tillarini o‘qitish samaradorligini oshirish, o‘quvchilarda mustahkam til ko‘nikmalarini shakllantirishga qaratilgan ilg‘or tajribalar namoyish etildi.
Seminar yakunida barcha qatnashchilarga sertifikatlar topshirildi hamda kelgusida hamkorlikda amalga oshiriladigan loyiha va tashabbuslar muhokama qilindi.

Изучение иностранных языков с использованием современных технологий - требование времени
19 апреля текущего года в академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии состоялся Республиканский научно-практический семинар на тему «Развитие преподавания иностранных языков в эпоху искусственного интеллекта и цифровой революции».
В мероприятии приняли участие квалифицированные преподаватели, специалисты и ведущие эксперты средних специальных и профессиональных образовательных учреждений, действующих в Ташкенте. В работе семинара в он-лайн формате также приняли участие представители средних специальных и профессиональных образовательных учреждений в различных областях республики.
Основной целью семинара было обсуждение влияния технологий искусственного интеллекта и цифровых средств на процесс обучения иностранному языку, методов   эффективного их использования, а также современных инновационных подходов.
В рамках мероприятия организованы интерактивные презентации, обмен мнениями и открытые дискуссии. Участники семинара продемонстрировали передовой опыт, направленный на повышение эффективности преподавания иностранных языков с использованием современных технологий, формирование у учащихся прочных языковых навыков.
По итогам семинара всем участникам были вручены сертификаты, обсуждены совместные проекты и инициативы.