Viadrina universiteti bilan hamkorlik muvafaqiyatli davom etmoqda
JIDU akademik litseyi va Viadrina universiteti (Germaniya) o‘rtasidagi Fast Track qo'shma dasturi  doirasida  2025-yil 16-mayda Toshkent shahrida JIDU akademik litseyi ijrochi direktori O.Mannopova hamda Viadrina universiteti Fast Track dasturi koordinatori S. Melcher  o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari bo‘yicha muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv chog‘ida tomonlar o‘quv dasturlarini takomillashtirish, o‘quvchi va o‘qituvchilar almashinuvini kengaytirish, qo‘shma seminarlar va akademik loyihalarni tashkil etish masalalarini muhokama qildilar. Shuningdek, Fast Track dasturining kelgusi bosqichlarini yanada mazmunli va samarali qilishga doir takliflar bildirildi.
O‘zbekistonga tashrif davomida Viadrina universiteti professor-o‘qituvchilarining Samarqand shahriga safarlari uyushtirildi.
Mehmonlar  bu erda Afrosiyob yodgorlik majmuasi, Registon maydoni, Shohi Zinda majmuasi, Amir Temur maqbarasi kabi tarixiy obidalarni ziyorat qildilar. Ularda O‘zbekiston tsivilizatsiyasining betakror durdonalari, milliy me’morchilik uslubi va tarixiy qadriyatlar chuqur taassurotlar qoldirdi.

В рамках совместной программы Fast Track между Академическим лицеем УМЭД и Университетом Виадрины (Германия) 16 мая 2025 года в г.Ташкенте состоялись переговоры исполнительного директора Академического лицея УМЭД О.Манноповой с координатором программы Fast Track Университета Виадрины С.Мельчером.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы совершенствования учебных программ, расширения обмена учащимися и преподавателями, организации совместных семинаров и академических проектов. Также были высказаны предложения по содержанию и эффективности дальнейших этапов программы Fast Track.
В ходе пребывания в Узбекистане были организован визит делегации университета Виадрина в г.Самарканд.
Здесь немецкие партнеры посетили такие исторические памятники, как мемориальный комплекс Афросиаб, площадь Регистан, комплекс Шахи Зинда, мавзолей Амира Темура. На них произвели сильное впечатление уникальные шедевры цивилизации Узбекистана, национальный архитектурный стиль и исторические ценности нашей страны.