TEDxALUWED Youth – ilhomlantiruvchi nutqlar maydoni
2025-yil 27-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti akademik litseyida notiqlik san’ati bo‘yicha TEDxALUWED Youth tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir xalqaro TED konferensiyasi shartlari asosida o‘tkazilib,  o‘quvchilarda ingliz tilida ijodiy fikrlash, omma oldida erkin nutq so‘zlash, shuningdek, dolzarb ijtimoiy, psixologik va madaniy masalalarga o‘z munosabatlarini bildirish  kabi ko‘nikmalarni  rivojlantirishga qaratildi.
Konferensiya davomida akademik litsey o‘quvchilari Mohinur Raximova,  Abduvosiq Axmetov, Malika Erkinjonova,  Behruzbek Yusupov,  Zafarbek Axmedov,  Diyora Karimova, Saida                              Murotova, Samira Asqarova, Komronbek Ergashev,  Madina Mahkamboyeva turli mavzularda  chiqish qildilar.
Tadbir yakunida barcha notiqlarga esdalik sertifikatlari topshirildi, tashkilotchilar - xorijiy tillar kafedrasi ingliz tili o‘qituvchisi Surayyo Tursunboyevaga hamda litsey o‘quvchilari kengashi raisi Samir Kamolovga minnatdorchilik bildirildi.
Mazkur tadbir o‘quvchilarni o‘z fikrlarini ochiq va aniq ifoda etishga, o‘ziga bo‘lgan ishonchni oshirishga, shuningdek, ijtimoiy va madaniy masalalarga chuqurroq nazar bilan qarashga undagan muhim tashabbus bo‘ldi.

On May 27, 2025, at the Academic Lyceum of the University of World Economy and Diplomacy, the TEDxALUWED Youth event focused on the art of public speaking was held.
This event was organized according to the standards of the international TED conference and aimed to develop skills among students such as creative thinking in English, confident public speaking, and expressing their views on pressing social, psychological, and cultural issues.
During the conference, Academic Lyceum students Mohinur Rakhimova, Abduvosiq Akhmetov, Malika Erkinjonova, Behruzbek Yusupov, Zafarbek Akhmedov, Diyora Karimova, Saida Murotova, Samira Asqarova, Komronbek Ergashev and Madina Mahkamboyeva delivered speeches on various topics.
At the end of the event, all speakers received commemorative certificates. gratitude was expressed to the organizers -  Surayyo Tursunboyeva, English teacher of the Foreign Languages Department, and Samir Kamolov, the chairman of the Lyceum Student Council.
This event became an important initiative that encouraged students to openly and confidently express their opinions, increase self-confidence, and take a deeper look at social and cultural issues.