2026-yil 30-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti akademik litseyida “Giyohvandlik moddalari, psixotrop dori vositalarining noqonuniy muomalasi, ularni isteʼmol qilish, shuningdek diniy ekstremistik oqimlarning gʻoyalari va taʼsiriga tushib qolish holatlari oldini olish” mavzusiga bag‘ishlangan profilaktik tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Oʻzbekiston Respublikasi IIV Akademiyasi tomonidan tasdiqlangan jadval asosida IIB akademiyasi tenglovchisi Muzrobot tumani IIB boshlig'i birinchi o'rinbosari mayor B.Umarov, Litsey professor o’qituvchilari ishtirok etdi. Ma’ruzachilar o‘quvchilarga "Kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish va profilaktikasini tashkil etish" oldini olish va sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, giyohvand moddalar, psixotrop dorilar muomalasining zararli oqibatlari to‘g‘risida profilaktik tushuntirish berishdi.
Tadbirda o‘quvchilarga Kiberjinoyatchilikka bilan bog‘liq huquqiy javobgarlik masalalari, shuningdek, yoshlar orasida bu jinoyatlarga qarshi immunitetni shakllantirish bo‘yicha tushuntirishlar berildi.
Mazkur uchrashuvda o‘quvchilarning huquqiy ongi va ogohligini oshirish, salbiy ijtimoiy illatlardan yiroq bo‘lish, sog‘lom va xavfsiz hayot tarzini targ‘ib qilishga alohida e’tibor qaratildi. Tadbir oxirida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan mutaxassislarga murojaat qilib, batafsil javoblar oldilar.

A preventive event was held at the Academic Lyceum of the University of World Economy and Diplomacy
On January 30, 2026, a preventive event was held at the Academic Lyceum of the University of World Economy and Diplomacy on the topic “Prevention of cases of illegal trafficking of narcotic drugs, psychotropic drugs, their consumption, as well as exposure to the ideas and influence of religious extremist movements”.
The event was attended by the First Deputy Head of the Muzrobot District Department of Internal Affairs, Major B. Umarov, and professors and teachers of the Lyceum, based on the schedule approved by the Ministry of Higher Education, Science and Innovations of the Republic of Uzbekistan and the Academy of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan. The speakers gave students a preventive explanation about the prevention and organization of "Cybercrime Prevention and Combating" and the promotion of a healthy lifestyle, the harmful effects of drug and psychotropic drug trafficking.
At the event, students were given explanations on legal liability issues related to cybercrime, as well as on building immunity against these crimes among young people.
At this meeting, special attention was paid to increasing the legal awareness and awareness of students, avoiding negative social vices, and promoting a healthy and safe lifestyle. At the end of the event, participants asked questions of interest to them to experts and received detailed answers.