2026-yil 3-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti akademik litseyida 1-mart — atoqli shoira Zulfiya Isroilova tavallud kuni munosabati bilan “Muhabbat bahori” nomli adabiy-badiiy kecha bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir buyuk shoira hayoti va ijodini keng targ‘ib etish, uning boy adabiy merosini yoshlar qalbiga singdirish maqsadida tashkil etildi. Kecha davomida o‘quvchilar tomonidan Zulfiya ijodiga bag‘ishlangan ma’ruzalar qilindi, shoiraning Vatanga muhabbat, sadoqat, vafo va insoniylikni tarannum etuvchi she’rlari ifodali o‘qildi hamda sahna ko‘rinishlari namoyish etildi.
Tadbirda OʻzR FA Oʻzbek tili, adabiyoti va folklori instituti yetakchi ilmiy xodimi, filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Muqimova Zohida Rasulovna hamda JIDU akademik litseyi o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari, filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) To‘xtaboeva Muyassar Sobirovna ishtirok etdilar. Mehmonlar tomonidan shoira ijodining o‘zbek adabiyotidagi o‘rni, uning she’riyatidagi yuksak badiiylik va ma’naviy teranlik haqida atroflicha fikr-mulohazalar bildirildi.
Adabiy-badiiy kecha o‘quvchilarning ijodiy chiqishlari, kuy-qo‘shiqlar va sahna ko‘rinishlari bilan yanada mazmunli va ta’sirchan ruhda o‘tdi. Tadbir yosh avlodni milliy qadriyatlarimizga hurmat ruhida tarbiyalash, ularning ma’naviy dunyosini boyitishda muhim ahamiyat kasb etdi.
Yakunda ishtirokchilar tomonidan Zulfiya Isroilova xotirasiga hurmat bajo keltirilib, uning boy ijodiy merosi hamisha e’zozlanishi ta’kidlandi.

On March 3, 2026, the Academic Lyceum of the University of World Economy and Diplomacy hosted a literary and artistic evening called “Spring of Love” on the occasion of March 1, the birthday of the famous poet Zulfiya Isroilova.
This event was organized to widely promote the life and work of the great poetess and instill her rich literary heritage in the hearts of young people. During the evening, students gave lectures on Zulfiya's work, expressively read the poet's poems praising love for the Motherland, loyalty, fidelity and humanity, and stage performances were presented.
The event was attended by Zohida Rasulovna Muqimova, a leading researcher at the Institute of Uzbek Language, Literature and Folklore of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Doctor of Philosophy in Philology (PhD), and Muyassar Sobirovna Tokhtaboeva, Deputy Director for Academic Affairs of the Academic Lyceum of the UWED, Doctor of Philosophy in Philology (PhD). The guests expressed their detailed opinions on the place of the poet's work in Uzbek literature, the high artistry and spiritual depth of her poetry.
The literary and artistic evening was made more meaningful and impressive with the creative performances of students, songs and stage performances. The event played an important role in educating the younger generation in the spirit of respect for our national values, enriching their spiritual world.
In conclusion, the participants paid tribute to the memory of Zulfiya Isroilova, emphasizing that her rich creative heritage will always be respected.