2025-yilning noyabr oyida JIDU akademik litseyi o‘quvchisi Amir Norov final bosqichi an’anaviy tarzda Yel universitetida (AQSh) bo‘lib o‘tadigan nufuzli xalqaro akademik tanlov – World Scholar’s Cup musobaqasida O‘zbekiston nomidan ishtirok etib, alohida ajralib turdi.
Finallar tanqidiy fikrlash, jamoada ishlash va akademik ko'nikmalarni rivojlantirishga qaratilgan eng yirik global ta'lim dasturida ishtirok etuvchi 65 dan ortiq mamlakat talabalarini birlashtiradi.
Amir turnirning barcha muhim musobaqalarida – bahs-munozara, “Scholar’s Challenge”, jamoaviy insho va “Olimpiada” bahslarida muvaffaqiyatli ishtirok etib, final bosqichida bitta oltin va uchta kumush medalni qo‘lga kiritib, yuqori tayyorgarlik va keng dunyoqarashini namoyish etdi.
Madaniy dastur doirasida ishtirokchilar O‘zbekistonni taqdim etib, “O‘zbekistonga tashrif buyurish uchun 10 ta sabab” va “O‘zbekistonga tashrif buyurish uchun 12 ta sabab” risolalarini turnir mehmonlariga taqdim etib, mamlakatning boy madaniy merosi va tarixi bilan o‘rtoqlashdilar.
Tanlovda ishtirok etishdan tashqari, Amir AQShning yetakchi universitetlari — Garvard universiteti va MITga tashrif buyurdi, bu uning ta’lim va kasbiy o‘sishining muhim qismiga aylandi.
Bu g‘alaba o‘zbek yoshlarining akademik salohiyati va xalqaro hamkorlik, yetakchilik va taraqqiyotga sodiqligining yorqin namunasidir.
JIDU Akademik litsey jamoasi Amir Norovni ushbu ajoyib natijasi bilan tabriklaydi va unga bundan buyon ham o‘quv muvaffaqiyatlari va yangi xalqaro yutuqlarga erishishini tilaydi.

Ученики академического лицея стали призёрами международного мероприятия.
В ноябре 2025 года учащийся Академического лицея УМЭД Норов Амир достойно представил Узбекистан на престижном международном академическом соревновании World Scholar’s Cup, финал которого традиционно проходит в Йельском университете (США).
Финал объединяет школьников из более чем 65 стран мира, входящих в крупнейшую глобальную образовательную программу, направленную на развитие критического мышления, командной работы и академических навыков.
Амир успешно выступил во всех ключевых дисциплинах турнира — дебатах, Scholar’s Challenge, командном эссе и Scholar’s Bowl — и по итогам финала завоевал 1 золотые и 3 серебряные медали, продемонстрировав высокий уровень подготовки и широкий кругозор.
В рамках культурной программы участники провели презентацию Узбекистана, представив гостям турнира брошюры “10 причин посетить Узбекистан” и “12 причин посетить Узбекистан”, поделившись богатым культурным наследием и историей нашей страны.
Помимо участия в соревнованиях, Амир посетил ведущие университеты США — Harvard University и MIT, что стало важной частью его образовательного и профессионального роста.
Эта победа является ярким примером академического потенциала узбекской молодежи и их стремления к международному сотрудничеству, лидерству и развитию.
Коллектив Академического лицея УМЭД поздравляет Норова Амира с выдающимся результатом и желает ему дальнейших успехов в учебе и новых международных достижений.