2025-yil 14-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Аkademik litseyida «Ayol salomatligi – mustahkam jamiyat asosi» mavzusida JIDU akademik litsey o‘quvchi qizlari uchun davra suhbati tashkil qilindi.
Tadbirning maxsus mehmoni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professori, siyosiy fanlar doktori, Universitet Xotin qizlar kengashi raisi E’tibor Sultanova bo‘ldi.
O‘z ma’ruzasida professor E.Sultanova mamlakatimizda ayollar salomatligini mustahkamlash, turli hastaliklar xavfini kamaytirish, sog‘lom oilani shakllantirish sohasida amalga oshirilayotgan ishlar hususida o’quvchi qizlarga atroflicha ma’lumot berdi.
Tadbirda o’quvchi qizlar “Ayollar salomatligi” mavzusida turli taqdimotlarni namoyish qilib, tibbiyot sohasiga ulkan hissa qo‘shgan ayollar haqida gapirib o‘tdilar. Jumladan, zamonaviy tibbiyot asoschilaridan biri Florens Naytingeyl, radioterapiyani kashf qilgan Mariya Kyuri va Oxford/AstraZeneca vaksinasini ishlab chiqishda muhim ro’l o‘ynagan Sara Gilbert haqida so‘z yuritildi.
Universitetning Lider qizlar klubi yetakchisi, "Xalqaro iqtisodiy munosabatlar va menejment" fakelteti 3-kurs talabasi Dilshoda Juraboyeva ham taqdimot o‘tkazib, Lider qizlar klubining maqsad va missiyasi haqida tushuncha berdi.
Davra suhbati iliq va informativ muhitda o‘tdi, qizlarning huquqlari, imkoniyatlari hamda ayollarning fan va tibbiyot sohasidagi o‘rni haqida xabardorlikni oshirishga xizmat qildi.

14 марта 2025 года в Академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии состоялся «круглый стол» на тему «Женское здоровье - основа сильного общества».
Главным гостем мероприятия стала профессор Университета мировой экономики и дипломатии, доктор политических наук, председатель Совета женщин Университета Эътибор Султанова.
В своем докладе профессор Э.Султанова подробно проинформировала учащихся лицея о проводимой в нашей стране работе по укреплению здоровья женщин, снижению риска различных заболеваний, формированию здоровой семьи.
На мероприятии девушки выступили с презентациями на тему «Здоровье женщин» и рассказали о женщинах, внесших большой вклад в медицину. В частности, речь шла об одном из основоположников современной медицины Флоренс Найтингейл, Марии Кюри, открывшей радиотерапию, и Саре Гилберт, сыгравшей важную роль в разработке вакцины Oxford/AstraZeneca.
Лидер Клуба девочек-лидеров университета, студентка 3 курса факультета «Международные экономические отношения и менеджмент» Дилшода Журабоева также выступила с презентацией, в которой разъяснила цели и миссию Клуба.
«Круглый стол» прошел в теплой и информативной обстановке, способствовал повышению осведомленности учащихся девушек о правах женщин, их роли в науке и медицине.