2025-yil 20-oktyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Akademik litseyida Oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berilgan kun — 21-oktyabr Til bayramining 36 yilligi munosabati bilan
“Ona tilim – gʻururim, orim” nomli bayram tadbiri yuqori saviyada oʻtkazildi. Tadbirga litsey maʼmuriyati, ustozlar, oʻquvchilar hamda Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markazi rahbarining Davlat tili masalalari boʻyicha maslahatchisi S.Barliboyeva, “Zulfiya” mukofoti sovrindori, “Yangi asr avlodi” nashiryoti badiiy adabiyot boʻlimi muharriri G.Qobilovalar taklif etildi. Dastlab tadbir Oʻzbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi bilan boshlandi. Soʻngra litsey direktori oʻrinbosari M.To‘xtaboeva soʻz olib, bu muhim sana haqida nutq soʻzlab, tilimiz taraqqiyoti yoʻlida amalga oshirilayotgan islohotlar, Prezidentimiz tashabbuslari va tilimizning xalqaro maydondagi oʻrni haqida soʻz yuritdi.
Tadbirning asosiy maqsadi – ona tilimizni eʼzozlash, yoshlar qalbida milliy gʻurur, vatanparvarlik tuygʻularini mustahkamlash, tilimizning boy va betakror merosini targʻib etishdan iborat ekanligi takidlab oʻtildi.
Bayram tadbiri doirasida oʻquvchilar tomonidan tayyorlangan jonli ijrolar, til haqida yozilgan sheʼrlar, milliy kuy-qoʻshiqlar barchaga bayramona kayfiyat ulashdi.
Tadbir yakunida faol ishtirok etgan oʻquvchilar va ularni tayyorlagan ustozlar maʼmuriyat tomonidan “Faxriy yorliq” va esdalik sovgʻalari bilan taqdirlandi.

20 октября 2025 года в Академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии состоялось праздничное мероприятие «Родной язык – моя гордость, моя честь», посвященное 36-летию принятию статуса государственного языка – 21 октября.
Праздник прошел на высоком уровне. На мероприятие были приглашены администрация лицея, преподаватели, учащиеся, а также консультант руководителя Республиканского центра духовности и просвещения по вопросам государственного языка С. Барлибоева и обладатель премии «Зульфия», редактор отдела художественной литературы издательства «Янги аср авлоди» Г. Кобилова.
Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Республики Узбекистан. Затем заместитель директора лицея М. Тухтабоева выступила с речью об этой важной дате, рассказав о реформах, проводимых для развития нашего языка, инициативах Президента и месте узбекского языка на международной арене.
Было подчеркнуто, что основная цель мероприятия – это почитание родного языка, укрепление национального самосознания и патриотических чувств в сердцах молодежи, а также популяризация богатого и неповторимого наследия нашего языка.
В рамках праздничного мероприятия учащиеся подготовили различные выступления, стихи о языке, национальные мелодии и песни, которые подарили всем праздничное настроение.
В завершение мероприятия учащиеся, принявшие активное участие, и подготовившие их преподаватели были награждены администрацией «Почетными грамотами» и памятными подарками.